WELCOME NATRONA WRESTLING FANS

2017-2018 WRESTLING SEASON 

 

UPCOMING SCHEDULE 

STATE-Casper Events Center-  February 23 & 24, 2018

 

 

Regionals - Evanston  February 16 & 17, 2018

1st place - Brett Brenton, Daniel Slack, Yahav Shraiber & Trevon Smith

2nd Place - Tom Parke 

3rd Place - Paolo Benabise

4th place - Wyatt Atkinson

 RESULTS FROM WEEK 7

Chadron Invitational, January 19 & 20, 2018

OUTSTANDING WRESTLER 152-HWT BRETT BRENTON

1st place - Brett Brenton & Trevon Smith

2nd Place - Paolo Benabise & Yahav Shraiber

3rd Place - Dan Slack

4th Place - Wade Charron

5th Place - Cyruss Meeks & Kyler Henderson 

JV Lingle-Fort Laramie, January 20, 2018

Quinton Lanham 0-2

Phillip Peppersack 1-1

Mateo Martinez - 0-1

Hunter Weickum 2-0

Rhett Buhler 0-1

Brandon Haskins 0-1

Isaac Palomo 3-0

Chris Watters 0-1

Clayton Bentley 2-2

Mathew Barrett 1-1

Kaiden Jones 0-1

Taylor Hansen 0-1

Conner Worthen 0-1

Brady Dutcher 1-1

Bryer Benham 1-1

Colter Helm 1-0

Austin Burd 1-1

RESULTS FROM WEEK 6

Trojan Wars, January 12 & 13, 2018

FRIDAY

Natrona 16 Vs. Star Valley 48

Natrona 46 Vs. Douglas 27

Natrona 34 Vs. KW 36

SATURDAY

Natrona 21 Vs. Hardin 47

Natrona 39 Vs.North Platte 36

Natrona 60 Vs. Teton 15

Natrona 30 Vs. Rapid City Central 45

 

RESULTS FROM WEEK 5

Cheyenne South Dual, Cheyenne, WY  January 9, 2018

Natrona 58 South 18

  • 106 - Cole Wirtz wins by Fall 2:03
  • 113 - Landon Roberts loss inj default
  • 120 - Cyruss Meeks wins by Major Dec 13-3
  • 126 - Kyler Halverson wins by Fall 2:04
  • 132- Wade Charron loss Maj Dec 10-2
  • 138 - Hunter Weickum loss dec  9-6
  • 145 - Paolo Benabise win by Fall 3:26
  • 152 - Walter Ratchfield - win by forfeit
  • 160 - Bryer Benham loss Tech Fall 19-3
  • 170 - Brett Brenton wins by forfeit
  • 180 - Wyatt Atkinson wins by Fall 2:56
  • 195 - Daniel Slack wins by forfeit
  • 220 - Yahav Shraiber wins by Fall :58
  • Heavyweight - Trevon Smith wins by forfeit
  • JV MATCH
  • 126 - Aaron Braun wins by pin
  •  

RESULTS FROM WEEK 4

SHANE SHATTO Varsity Douglas, WYO  January 5 & 6, 2018

  • Champions - Brett Brenton #170, Daniel Slack #195, Yahav Schraiber #220
  • 3rd Place - Cyruss Meeks #120, Paolo Benabise #145, Trevon Smith #285
  • SHANE SHATTO JV Douglas, WYO  January 5 & 6, 2018
  • Champions - Nathaniel Sausedo #117-123, Aaron Braun #126-127, Brandon Haskins #127-130
  • 3rd Place - Landon Roberts #98-108, Kaiden Jones #136-146, Gavin Guerrera #132-133
  • 4th Place - Quinton Lanham #124-132
  • 5th Place - Clayton Bentley #132-135, Taylor Hansen #149-155, Brady Dutcher #156-162
  • 6th Place - Chris Watters #121-124, Gavin Guerrera #128-137, Owen Horning #140-143, Walter Ratchford #141-152, Colter Helm #162-170
  • 7th Place - Mateo Martinez #133-138, Conner Worthen #159-167, Austin Burd #239-287
  • 8th Place - Rhett Buhler #112-122, Blake Birkle #176-190
  •  

 

RESULTS FROM WEEK 3

 

  • Friday,December 22, 2017
  • Natrona County defeated Rock Springs 40-36
  •  
  • Thursday, December 21, 2017
  • Natrona County defeated Sheridan 42-33
  • Thunder Basin defeated Natrona County 17-46

 

RESULTS FROM WEEK 2

  • Pat Weede - Gillette 

    Daniel Slack 7-0 -  OUTSTANDING WRESTLER AWARD

  • Sidney defeated Natrona County 42-37
  • Natrona County defeated Campbell County 65-18
  • Rapid City Central defeated Natrona County 43-21
  • Thunder Basin defeated Natrona County 41-34
  • Bismark Century defeated Natrona County 52-27
  • Natrona County defeated Scottsbluff 58-18
  • Natrona County defeated Moorcroft 41-33
 

RESULTS FROM Tuesday, December 11, 2017 - Senior Night

Team Score: Natrona County 68, Campbell County 6

106        Landen Roberts (Natrona County) over Anthony Vargas (Campbell County) (Fall)

120        Cyruss Meeks (Natrona County) over Jaron Glasscock (Campbell County) (TF 17-2 4:00)

126        Dylan Anderson (Natrona County) over Jeramy Vandom (Campbell County) (Fall)

132        Wade Charron (Natrona County) over Jeramy Vandom (Campbell County) (Fall)

138        Paulo Benabise (Natrona County) over Anthony Alcon (Campbell County) (Fall)

145        Dawson Hayden (Campbell County) over Nick Brost (Natrona County) (Fall)

152        Seth Cisneros (Natrona County) over Brylie Skilling (Campbell County) (Fall)

160        Bryer Benham (Natrona County) over Benson Avery (Campbell County) (Dec 11-9)

170        Brett Brenton (Natrona County) over Joseph Serrano (Campbell County) (Fall)

182        Wyatt Atkinson (Natrona County) over Taylor Jensen (Campbell County) (Fall)

195        Daniel Slack (Natrona County) over Unknown (For.)

220        Yahav Shraiber (Natrona County) over Wyatt Bulkley (Campbell County) (Fall)

285        Tom Parke (Natrona County) over Unknown (For.)

 

RESULTS FROM WEEK 1

Rapid City 

Brett Brenton - 1st Place  - OUTSTANDING WRESTLER AWARD

Daniel Slack - 3rd Place

Dylan Anderson - 5th Place

Tom Parke - 6th Place

Yahav Schraiber - 7th Place

 

Powell

Cyrus Meeks & Trevon Smith- 1st Place

Kyler Henderson - 2nd Place

Aaron Villescas - 3rd Place

Wyatt Atkinson, Kooper Claney, Landen Roberts - 5th Place

Jesse Briseno - 6th Place

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wyoming Preps

 Wyowrestling

Natrona Wrestling on UTube

Dual Results

 

Stay up to date on Wyoming high school wrestling at Wyopreps and at Wyowrestling

 

2017 - 2018 SPONSORS

 

 
     

 

We would like to thank the following businesses  for their corporate sponsorships:

Global Specialized Services 

 TP&L Management Solutions

U-Haul Company of Wyoming

Andreen-Hunt

Real Estate Leaders

Riverside Mobile Home Court LLC.

Sports Clips

B&C Property Care, LLC

El Torro

The Hangar

"A Moment in Time Photography2"

Corporate sponsors 2016 - 2017

Thanks for visiting our wrestling website and remember

"Everyday is a Great Day to be a Mustang"